Makrama jest obecnie w modzie, wyplatają ja wszyscy, starzy, młodzi, duzi, mali, ale każdy, kto zaczyna swoją przygodę z tą wyjątkową techniką wyplatania, staje przed dylematem jak się do tego zabrać. W tym artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące sznurków do makramy. Miłej lektury!

Jaki sznurek do makramy wybrać, jeśli dopiero zaczynam się uczyć wyplatania?

Jeśli jesteś początkującym fanem makramy, najlepiej wybierz sznurek bawełniany pleciony, który z reguły ma rdzeń bawełniany lub poliestrowy. Sznurek ten jest bardziej zbity i co ważne bez problemu można go rozplatać w przypadku popełnienia błędu, a o ten nietrudno ucząc się zaplatania techniką makramy.

Jaką grubość sznurka wybrać?

Na rynku dostępne są sznurki do makramy 2 mm, 3 mm, 5 mm oraz grube sznurki 9 mm. To, jaki sznurek makramowy wybierzesz, zależy od rodzaju pracy, jaką chcesz z niego stworzyć. Jeśli planujesz klasyczną makramę na ścianę lub chcesz wykonać kwietnik wiszący, najlepiej wybierz sznurek do makramy 3 mm lub 5 mm, na którym najłatwiej będzie Ci się nauczyć splotów. Chcąc zrobić dywanik lub torebkę makramową? Gorąco polecamy sznurek 5 mm, a nawet 9 mm. Prace wykonane z ich użyciem wyglądają naprawdę pięknie i są bardzo trwałe. By nie zniechęcić się już na wstępie, możesz też na początku swojej przygody z makramą zacząć od robienia nieskomplikowanych bransoletek na nadgarstek, wówczas dobierz najcieńszy sznurek, bransoletka będzie wtedy bardziej delikatna.

Coś już umiem i chcę więcej! Jaki jest kolejny krok?

Zgłębiłaś/eś już podstawy makramy, ale ciągle Ci mało, chcesz więcej, bo połknęłaś/połknąłeś bakcyla? Skoro wiesz już, o co chodzi z makramowymi splotami, jak je wiązać i pleść, możesz pokusić się o robótkę ze sznurka pojedynczo skręcanego. Jest to sznurek składający się z cieniutkich nitek tworzących całość. Trudniej go rozplątać, jeśli coś pójdzie nie tak, ale jednocześnie można te nitki pięknie rozczesać, co daje nam efekt “WOW” w końcowej fazie tworzenia produktu.

Wyplatanie makramy – jaki sznurek do czego?

Tworząc makramę na ścianę czy lustra, warto wybrać sznurek pojedynczo skręcany. Dlaczego? Ponieważ możemy ładnie go rozczesać, co daje ciekawy efekt finalny. Do kwietników, dywanów, podkładek, koszyków najlepiej sprawdzi się sznurek bawełniany pleciony. Zasada jest bardzo prosta: im drobniejszą pracę chcemy wykonać, tym cieńszy sznurek należy wybrać. Jednocześnie pamiętaj, że wszystko zależy od tego, jaką masz wizję swojego projektu i jaki rezultat chcesz osiągnąć.

Zachęcamy do zabawy w wyplatanie makramy. To świetne oderwanie od codziennej bieganiny, które pozwala się wyciszyć i zrelaksować, a poza tym może stać się nową pasją na długie lata. Niezbędne sznurki do makramy dostaniesz w naszej hurtowni dodatków krawieckich. Jeśli nurtują Cię jeszcze jakieś dodatkowe pytania odnośnie tej tematyki, zachęcamy do odwiedzin lub kontaktu z nami, chętnie pomożemy!